Když vás partner podvádí, je to velké zklamání, stres a vaše psychika trpí. Ale nevěra má vliv i na vaše fyzické zdraví. Potvrzuje to nedávná studie, podle které stres vede podváděného k nezdravému a riskantnímu chování.
Každý, koho někdy partner podvedl, ví, že jeho zrada bolí nejen na duši, ale i na těle.
A nyní to potvrzují i vědci – také podle nich má partnerova nevěra negativní dopad na vaše zdraví.
Studie, která hovoří za vše
Do studie, kterou nedávno zveřejnil americký magazín Journal of Social and Personal Relationships (v překladu Časopis o sociálních a osobních vztazích), se zapojilo 232 studentů, které v posledních třech měsících podvedl jejich protějšek.
Průměrná délka vztahu byla necelé dva roky.
Studenti byli dotazováni, jak se cítí, jaké změny prožívají po psychické stránce, zda z partnerovy nevěry viní sebe, nebo jen jeho, ale také, jak se změnil jejich životní styl, každodenní návyky a podobně.
Jak to dopadlo? 
Výsledky nebyly příliš potěšující. Drtivá většina podváděných samozřejmě mluvila o pocitech úzkosti, sžíravém smutku a depresích. Ale téměř všichni také uvedli, že jejich životospráva po partnerově nevěře dost utrpěla. Nejčastěji šlo o následující hříchy proti zdravému životnímu stylu:
Stravování – Až 45 dotazovaných uvedlo, že se zásadně změnilo jejich stravování. Buď se začali přejídat či si stres kompenzovat vyloženěnezdravými jídly, nebo naopak hladověli.
 Alkohol – Celých 44 procent dotazovaných také uvedlo, že po odhalení nevěry začalo výrazně víc pít alkohol a opíjet se.
 Fyzická zátěž – Hodně lidí, přesně 29 procent, se přiznalo, že stres se snažilo zahnat extrémní fyzickou zátěží, přehnaným cvičením a podobně. I to má samozřejmě negativní dopad na zdraví, může vést například k vyčerpání organismu, svalové horečce a podobně.
 Drogy – Podvádění naštěstí nepropadli přímo drogové závislosti, ale 19 procent z nich uvedlo, že se pokoušeli najít klid kouřením marihuany.
 Nezávazný sex – Zradu partnera se také dost dotazovaných snažilo zahnat v náruči někoho jiného. K nezávaznému sexu či sexu v opilosti se přiznal jeden ze čtyř podváděných.
Ženy jsou na tom hůř
Všechny tyto změny v návycích a životosprávě samozřejmě vedou ke zhoršení fyzického stavu. Lidé výrazně tloustnou (nebo naopak extrémně hubnou), hrozí zvýšení cholesterolu, vyčerpání organismu, chronická únava a podobně. „Je jasné, že nevěra je jednou z nejstresovějších a nejtěžších věcí, které vás ve vztahu mohou potkat. A tohle emoční vypětí vede k riskantnímu chování, které má negativní vliv na lidské zdraví,“ potvrzuje jedna z autorek studie, M. Rosie Shrout z univerzity v Nevadě.
K takto nezdravému životnímu stylu se po partnerově provalené nevěře uchylují v podstatě všichni, tedy muži i ženy, ovšem ženské pohlaví má k tomu mnohem větší sklony. Podle M. Rosie Shrout je to tím, že ženy se mnohem častěji obviňují. Mají pocit, že za zálety svého protějšku si vlastně mohou samy. Jsou to takové ty pocity typu „měla jsem na něj být milejší“ nebo „kdybych mu nevyčítala, že je pořád v práci, možná by se víc těšil domů“.
Ženy se navíc často rozhodnou partnerovu nevěru respektovat, přejít ji, potlačit tu bolest v sobě. A to se na jejich zdraví samozřejmě také podepíše. „Potlačování úzce souvisí s dýcháním, tedy plícemi, a také s oblastí prsou. Ženy, které v sobě potlačují své názory, pocity a touhy, mohou častěji trpět rakovinou prsu. A také se u nich mohou objevit dýchací obtíže, chronický kašel nebo dokonce astma,“ tvrdí vztahová koučka a zakladatelka Školy pro ženy Lenka Černá.

Správná cesta ale vypadá jinak. Nechat emocím volný průchod,
nezavírat před problémem oči, nesnažit se ho zajíst či utopit v alkoholu. Postavit se mu čelem.
Tušíte, že je Vám partner nevěrný ? Jste v partnerském trojúhelníku ? Řešíte krizi ? Nejzkušenější kartářky na čísle 906 500 505 (50 Kč/min) poradí a najdou cestu řešení !